اختلالها و بیماری های روانی و جسمی

اختلالها و بیماری های روانی و جسمی

Anti Psychotic Medications

داروهای ضد روان پریشی می توانند علائم جنون را کاهش دهند یا از بین ببرند اما این داروها نمی توانند بیماری های مغزی را درمان کنند . هر چند که از آنها به عنوان یک قسمت از درمان استفاده می شود .

روان پریشی می تواند باعث بیماری هایی شود که موجب شود فرد رابطه خود را با حقیقت از دست بدهد . بیماری هایی چون Schizophrenia و Bipolar Mood Disorder از این دسته بیماری ها هستند .

در طی یک دوره روان پریشی ، فرد دچار خطاهای حسی ( باور داشتن به چیزهایی که حقیقت ندارند ) ، توهم و اختلال در اندیشه می شود . داروهای ضد روان پریشی با هدف حداقل کردن این علائم مصرف می شوند .

تحقیقات نشان می دهد که علائم روان پریشی با تغییرات مواد شیمیایی در مغز همراه است . داروهای ضد روان پریشی کمک می کنند تا این مواد شیمیایی به میزان نرمال خود برگردنند . و به این وسیله علائم را کاهش داده یا از بین می برند . البته نباید فراموش کرد که این داروها درمان کننده نیستند .

انواع داروهای ضد روان پریشی :

دو دسته داروی ضد روان پریشی وجود دارد :

1- Typical : این دسته داروها قدیمی هستند

2- Atypical : این دسته داروها جدیدتر هستند

هر یک از این دو دسته موثرند . اما در کل داروهای جدیدتر دارای چندین مزیت نسبت به داروهای قدیمی هستند . اول اینکه داروهای جدید عوارض جانبی کمتری دارند . عوارضی چون لرزش یا گرفتگی ماهیچه ها . دوم اینکه خطر ناتوانی در حرکات ارادی بدن در این داروها کمتر است . مانند ناتوانی در حرکت زبان و دهان و در بعضی مواقع سایر قسمت های بدن که تحت اراده فرد هستند .

بعضی شواهد نشان می دهند که داروهای Atypical در بهبود کلی حالت ، افکار و حرکات فرد موثرند . به همین دلیل از این داروها بیشتر استفاده می شود اما بعضی مردم داروهای قدیمی را ترجیح می دهند . به هر حال این موضوع که کدام دارو برای بیمار بهتر است را پزشک باید مشخص کند .

عوارض جانبی داروهای ضد روان پریشی :

1- خواب آلودگی

2- افزایش وزن

3- نامنظم شدن یا قطع شدن دوران قاعدگی در زنان

4- افت فشار خون هنگام بلند شدن که باعث سرگیجه می شود

5- لرزش و گرفتگی در عضلات

6- یبوست

7- مشکلات جنسی

8- خشک شدن دهان

9- سردرد

باید توجه داشت که واکنش مردم مختلف به یک دارو متفاوت است . بنابراین ممکن است یک فرد اصلا به این عوارض دچار نشود و شخصی دیگر به یک یا چند یا حتی اکثر آنها دچار شود .

داروهای ضد روان پریشی بعد از 6 هفته تاثیر خود را نشان می دهند و گفتنی است که پس از بهبود ، قطع ناگهانی داروها باعث بازگشت علائم روان پریشی می شود .

لیست داروهای ضد روان پریشی :

Chlorpromazine

Clozapine

Clozaril

Compazine

Compro

Fluphenazine

Geodon

Haldol

Haldol Decanoate

Haloperidol

Mellaril

Olanzapine

Permitil Oral

Perphenazine

Prochlorperazine

Prolixin Decanoate Injection

Prolixin Enanthate Injection

Prolixin Injection

Prolixin Oral

Quetiapine

Risperdal

Risperidone

Seroquel

Stelazine

Thioridazine

Thorazine

Trifluoperazine

Trilafon

Ziprasidone

Zydis

Zyprexa

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1388/04/18ساعت   توسط سعید  |